Jak przechowywać nasze wędzonki

Wędliny wędzone oraz kiełbasy powinniśmy przechowywać w warunkach o niskiej wilgotności powietrza. Wędzenie jest jednym z najlepszych sposobów naturalnej konserwacji żywności. Co za tym idzie, mięso poddane wędzeniu jest już zakonserwowane i nie koniecznie potrzebuje warunków chłodniczych. Dlatego super wyborem będzie chłodna piwnica. Dobrym rozwiązaniem  będzie również oddzielna szuflada w lodówce. Wędliny mają bardzo intensywny zapach, dlatego przechowywane w lodówce z resztą naszej żywności, bardzo szybko “zarażą” swoim aromatem resztę asortymentu. Najważniejsze jest aby wędliny po otwarciu przechowywać w papierze (ręcznik papierowy). Należy unikać przechowywania w plastikowych pojemnikach.
Wędzonki można a nawet należy suszyć bo ten proces wydobywa nowe smaki wędlin i kiełbas.

Bardzo ważne po otrzymaniu przesyłki z naszymi wyrobami jest:

  • jeśli po wyjęciu z opakowania stwierdzamy, że produkt jest wilgotny na powierzchni, należy go wytrzeć ręcznikiem papierowym i dopiero wtedy włożyć do lodówki; dotyczy to zarówno wędlin parzonych jak i dojrzewających;
  • jeśli zakupiliśmy produkt zapakowany VACUM i po wyjęciu z opakowania zauważamy, że jest wilgotny, wówczas również należy go przetrzeć do sucha i dopiero wtedy schować do lodówki.

Na produktach wędzonych często może pojawić się delikatny biały nalot. Jest to proces naturalny, spowodowany wysychaniem produktu, a co za tym idzie jego tzw. „wysalaniem”. Produkt zawiera bowiem sól oraz związki mineralne, które wydostają się na zewnątrz wraz z odparowaniem wody. Jeśli chcemy ten proces przerwać wówczas najlepiej jest przetrzeć produkt ręcznikiem papierowym delikatnie namoczonym w oleju lub oliwie. Usuwamy wówczas nalot, a jednocześnie zabezpieczamy produkt przed dalszym wysalaniem poprzez pokrycie go warstwą ochronną tłuszczu. Należy jednak pamiętać o tym, że ilość oleju powinna być naprawdę niewielka.

Czytaj

Inne artykuły

Wszystkie artykuły